ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ପ୍ରଥମ ଉଡାଣ ଭରିଲା ଆକାଶ ଏୟାର

ଆକାଶ ଏୟାରକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆକାଶରେ ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ଆକାଶ ଏୟାରର ଯାତ୍ରା ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ଭେଟେରାନ୍ ନିବେଶକ ରାକେଶ ଝୁନଝୁନୱାଲା । ଆକାଶଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭିକେ ସିଂ ଆକାଶ ଏୟାରର ପ୍ରଥମ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଆକାଶ ଏୟାର ଜୁଲାଇ ୭ ରେ ବିମାନ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ ଡିଜିସିଏ ଠାରୁ ଏୟାର ଅପରେଟର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ବିମାନ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଥମ ବିମାନ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। ଆକାଶ ଏୟାର ୧୩ ଅଗଷ୍ଟରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ-କୋଚି, ଅଗଷ୍ଟ ୧୯ରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ-ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ରୁ ଚେନ୍ନାଇ-ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।
ଆକାଶ ଏୟାରୱେଜରେ ରାକେଶ ଝୁନଝୁନୱାଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରେଖାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭାଗୀଦାରୀ ରହିଛି । ଉଭୟର ମିଳିତ ଅଂଶ ହେଉଛି ୪୫.୯୭ ପ୍ରତିଶତ । ଏଥିରେ ବିନୟ ଦୁବେ, ସଞ୍ଜୟ ଦୁବେ, ନୀରଜ ଦୁବେ, ମାଧବ ଭଟ୍କୁଲି, ପ୍ୟାର କ୍ୟାପିଟାଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ, କାର୍ତ୍ତିକ ଭର୍ମା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରମୋଟର ଅଟନ୍ତି। ଝୁନଝୁନୱାଲା ପରେ ବିନୟ ଦୁବେଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶ ୧୬.୧୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । କମ୍ପାନୀ ଚଳାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ବିନୟ ଦୁବେଙ୍କ ହାତରେ। ସେ ଏହାର ସିଇଓ ରହିଛନ୍ତି ।
ଆକାଶ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ମୋଟ ୭୨ ବିମାନ ଅର୍ଡର କରିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଟି ବିମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ବିତରଣ କରାଯିବ। ଏହା ପରେ, ଅବଶିଷ୍ଟ ୫୪ ବିମାନ ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଆକାଶ ଏୟାର ବିମାନରେ ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀ ସିଟ୍ ରହିବ । ଏଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଶ୍ରେଣୀ ରହିବ ନାହିଁ। ଆଭିଏସନ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ ଆକାଶ ଏୟାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଆକାଶ ଏୟାର ମେଟ୍ରୋ ସହରରୁ ଟାୟାର – ୨ ଏବଂ ଟାୟାର – ୩ ସହର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟ କରିବ । ଏହା ଏକ ବଜେଟ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ । ଆକାଶ ବିମାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଚୁଲି ରହିବ ନାହିଁ । ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଉପମା/ନୁଡୁଲ୍ସ/ପୋହା/ବିରିୟାନି ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ମିନିଟ୍ ଗରମ ପାଣିରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।
ବୋଇଙ୍ଗ ୭୩୭ ଏମଏକ୍ସ ବିମାନ ଦେଇ ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ରୁଟରେ ଆକାଶ ଏୟାରର ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବିମାନ ସେବା ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମାର୍ଗରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକପାଖିଆ ଭଡା ୩,୯୪୮ ଟଙ୍କା ରଖିଛି। ଏହି ମାର୍ଗରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ବିମାନ ସେବା ପାଇଁ ଭଡା ୪,୨୬୨ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଜୁଲାଇ ୨୨ ରେ କମ୍ପାନୀ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇଗଲା ।
ଆକାଶ ସହିତ ଝୁନଝୁନୱାଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ମୁଖ୍ୟତଃ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏବଂ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସହିତ ରହିବ । ଇଣ୍ଡିଆଗୋ ଏବଂ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଂଶଧନ ଧାରଣ କରିଛି। ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ କ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ ।
ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଟିକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ, ସେକ୍ଟରରେ ଏକ ମାର୍କ କରିବାକୁ ଆକାଶ ଏୟାରକୁ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବିମାନ ଶିଳ୍ପ ଗୁଡିକ ବହୁତ ଭଲରେ ଯାଉନାହିଁ । ବିମାନ ଇନ୍ଧନର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଦରମା କାଟୁଛନ୍ତି। ସାମର୍ଥ୍ୟର ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ବୋଧହୁଏ ଆକାଶ ଏୟାର ସହିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହା ଏକ ସଫା ସ୍ଲେଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଦାୟିତ୍ୱ ନାହିଁ ।