ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ମାମଲାରେ ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ ଜେଲ

0

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ : ୨୦୧୯ର ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ମାମଲାରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନେତା ଆଜାମ ଖାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ,୨୦୦୦ ଜୋରିମାନା ସହିତ ତିନି ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାମପୁରର ଏକ କୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ନେତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।ରାମପୁର କୋର୍ଟ ଆଜି ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଜି ନିଜେ ଏହି ଦଣ୍ଡର ପରିମାଣ ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସିଏମ ତଥା ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅଞ୍ଜାନେୟା କୁମାର ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ ରେ ରାମପୁରରେ ଆଜମ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜମି ଦଖଲ ମାମଲାରେ ଆଜାମ ଖାନ ଅନେକ ମାସ ଜେଲରେ ଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଜାମିନ ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ “ଅତ୍ୟଧିକ ସର୍ତ୍ତ” ଲଗାଇ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା।ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସମାଜବାଡି ପାର୍ଟି (ଏସପି) ନେତା ଆଜମ ଖାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଗିରଫ କରିଥିଲେ।

କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ।ବାକୁର ଖାନ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ମାମଲାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଥିଲେ। ୨୦୧୭ରେ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ମେସିନଗୁଡିକର ଅଦୃଶ୍ୟତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରେ  ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା |ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାମପୁରର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ହଜିଯିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୦୯,୧୨୦ବି   (ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର) ଅନୁଯାୟୀ ପୋଲିସ ଆଜାମ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଆଜାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଚାରିଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିଥିଲ। ।