ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ କ୍ରିକେଟ ଲାଗି ଟିମ ଘୋଷଣା କଲା ବାଂଲାଦେଶ

ବାଦ ପଡିଲେ ପୂର୍ବତନ ଟି-୨୦ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦୁଲା ରିୟାଦ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର – ନଭେମ୍ବରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ୧୫ ଜଣିଆ ଟିମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ବାଂଲାଦେଶର ଟିମର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦୁଲା ରିୟାଦଙ୍କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ମହମୁଦ ସୁଜନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ଅଲରାଉଣ୍ଡରରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଇମେନସିଂହ ଜନ୍ମିତ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶ ଟି-୨୦ ଟିମର ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରେ ଏସିଆ କପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିବା ସାବୀର ରହମାନ ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ। ନୁରୁଲ ହାସନ ସୋହାନ ଏବଂ ଲିଟନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ଦାବି କରିବା ପରେ ଟାଇଟଲକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅଲରାଉଣ୍ଡର ମହେଦି ହାସନ ଏସିଆ କପରେ ଖେଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳକୁ ଜିତାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବାମହାତୀ ସୋମିଆ ସାର୍କ, ଲେଗ ସ୍ପିନର ରିଷାଦ ହୋସେନ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଶୋରିଫୁଲ ଇସଲାମଙ୍କ ସହ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ୟାସିର ଅଲ୍ଲୀ ଚୌଧୁରୀ ଏବଂ ହାସନ ମହମୁଦ ମଧ୍ୟ ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ନିକଟରେ ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ (ବସିବି) ମୁଖ୍ୟ ନାଜମୁଲ ହାସନ ପାପନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱ ସଂସ୍କରଣର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସିଆ କପ ପୂର୍ବରୁ ଶାକିବ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶର ଟି-୨୦ ସେଟଅପରେ ରାତାରାତି ଫଳାଫଲ ଆଶା କରିବା ଠିକ ହେବ ନାହିଁ। ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ରେ ହୋବାର୍ଟର ବେଲେରିଭ ଓଭାଲରେ କ୍ୱାଲିଫାୟାର ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଛି। ଓମାନ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ)ରେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପର ସୁପର ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।