ଦେଓଘର ତ୍ରିକୂଟ ପର୍ବତ ଉପରେ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା

‘ରୋପ୍‌ୱେ’ରେ ପରସ୍ପର ସହ ଧକ୍କା ଖାଇ କେତେକ କେବୁଲ୍‌ କାର୍‌ , ପର୍ୟ୍ୟଟକ ଆହତ।

0

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ : ଦେଓଘର ଜିଲ୍ଲାର ମୋହନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତ୍ରିକୂଟ ପର୍ବତ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ରୋପୱେରେ ରବିବାର ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୨ ଜଣ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ , ୯୬ ଜଣ ଲୋକ ରୋପୱେର ଟ୍ରଲିରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତଥା ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମ୍ ଏବଂ ରିଲିଫ୍ ଟିମ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ତିନୋଟି ଟ୍ରଲି ଖସିପଡି ପଥର ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଆହତମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସାଦର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଡିସି ମଞ୍ଜୁନାଥ ଭଜନ୍ତ୍ରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ରୋପୱେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି।
ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଯେତେବେଳେ ଟ୍ରିକୋଟ ରୋପୱେ ଏକ ଷ୍ଟେସନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ପର୍ବତର ଶୀର୍ଷରେ ଅବସ୍ଥିତ ରୋପୱେର UTP ଷ୍ଟେସନର ରୋଲର ହଠାତ୍ ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ଏହି କାରଣରୁ, ୪୦ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଏକ ଟ୍ରଲି ଖାଲରେ ଖସିପଡିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏବଂ ରୋପୱେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେହି ଟ୍ରଲିରେ ଫସି ରହିଥିବା ପାଞ୍ଚଜଣଙ୍କୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ, ରୋପୱେର ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୩ ଟ୍ରଲି ହଠାତ୍ ସାତ ଫୁଟ ତଳକୁ ଝୁଲି ପଡିଥିଲା । ଏଥିରେ ତଳ ଦୁଇଟି ଟ୍ରଲି ପଥରରେ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦୁଇଟି ଟ୍ରଲିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଉକ୍ତ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା ରୋପୱେ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକ ଉପେନ୍ଦ୍ର କପ୍ରି ନିମ୍ନରେ ଥିବା ତିନିଟି ଟ୍ରଲିରୁ ଏକ ଚେୟାର ସାହାଯ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଡିସି ମଞ୍ଜୁନାଥ ଭଜନ୍ତ୍ରି, ଏସପି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଜାଟ ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫଙ୍କ ଟିମ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

 

ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଣ୍ଟା ପରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ରୋପୱେ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ରୋପୱେ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । NDRF ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଟ୍ରଲି ମାଧ୍ୟମରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ପର୍ୟ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବା କାର୍ୟ୍ୟ ଜାରି ରହିଲା। ଏଥିରେ ଏକ ଡଜନ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର। ସମସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ଦେଓଗର ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଛି।