ବିରାଟ ଖୁବଶିଘ୍ର ଫର୍ମକୁ ଫେରିବେ: ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ତାରକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲି ଜଣେ ଭଲ ଖେଳାଳି ଏବଂ ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଖରାପ ଫର୍ମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। କୋହଲି ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ଭାରତର ୧୫ ଜଣିଆ ଦଳକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦୁବାଇ ଏବଂ ଶାରଜାଠାରେ ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳାଯିବ ଜ୍ଝ କୋହଲି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଖରାପ ଫର୍ମ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପରେ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ କୌଣସି ଶତକ ହାସଲ  କରିନାହାଁନ୍ତି ଜ୍ଝ ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟର  ୬ ଟି ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର ୭୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଏହି ସମୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ସ୍ଥଗିତ ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ, ଦୁଇଟି ୱାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏବଂ ଅନେକ ଟି -୨୦ ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥିଲେ।

‘ଆଇସିସି ସମୀକ୍ଷା’ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଜୟୱାର୍ଡେନ କହିଛନ୍ତି, ‘ବିରାଟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଛି। ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ, କିନ୍ତୁ ସେ ଜଣେ ମହାନ ଖେଳାଳି। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଏହି ପର୍ୟ୍ୟାୟରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ବିରାଟଙ୍କର ସମସ୍ତ ମାଧ୍ୟମ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ସେ ଏହି ଖରାପ ପର୍ୟ୍ୟାୟକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ। ଫର୍ମ ଅସ୍ଥାୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ। କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ରାହୁଲ ଖେଳିପାରିନଥିଲେ। ସେ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଜୟୱାର୍ଡେନ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଖେଳିବା ରାହୁଲଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହା (ରାହୁଲ କମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା) ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ପରେ ସେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରିଜରେ ସମୟ ବିତାଇବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଜୟୱାର୍ଡେନ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପାଇବେ ଏବଂ କ୍ରିଜରେ ସେ କେତେ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢିବା ଏହା ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ  କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଭାରତ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିଶେଷ କରି ଋଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ସହ ଇନିଂସ ଖୋଲିବା ଉଚିତ। ଜୁଲାଇରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ଟି -୨୦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ପନ୍ତ ନିଜର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଜୟୱାର୍ଡେନ କହିଛନ୍ତି, “ସେ (ପନ୍ତ) ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଇନିଂସ ଖୋଲି ନଥାଇ ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଏହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ସେ କେଉଁ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି, ଆପଣ ତାଙ୍କ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଜଣେ ପ୍ରାକୃତିକ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଇନିଂସ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରନ୍ତି।