ଆଜି ଛଅଟି ରାଜ୍ୟରେ ସାତଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ୍

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଛଅଟି ରାଜ୍ୟରେ ସାତଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି ଭୋଟ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କେବଳ ଓଡିଶା ନୁହଁ ଓଡିଶା ସମେତ ୬ ରାଜ୍ୟର ସାତଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ସିଟରେ ବିଜେପି ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ଚାଲିଛି।ବିହାରର ଦୁଇଟି ସିଟ ମୋକାମା ଓ ଗୋପାଲଗଞ୍ଜରେ ଭୋଟିଂ ହେଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଆନ୍ଧେରୀ ଇଷ୍ଟ, ହରିୟାଣାର ଆଦମପୁର, ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମୁନୁଗୋଡେ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଗୋଲା ଗୋକର୍ଣ୍ଣନାଥ ଓ ଓଡିଶାର ଧାମନଗରେ ମତଦାନ ହେଉଛି।

ଓଡିଶାରେ ବିଧାୟକ ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି ,ଏହି ଆସନରେ ଚର୍ତୁମୁଖି ଲଢେଇ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ବିଜେପି, ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ ସୁରଜଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ, ବାବା ହରେକୃଷ୍ଣ ସେଠୀ ଓ ବିଜେଡି ଅବନୀ ଦାସଙ୍କୁ ଟିକଟ ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି ଟିକଟ ନପାଇ ନିରାଶ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହି ରାଜୁ ଦାସ ସ୍ୱାଧିନ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପଞ୍ଚମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ପବିତ୍ର ମୋହନ ଦାସ ସ୍ୱାଧିନ ଭାବେ ନିଜର ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।ସେହିପରି ବିହାରର ଦୁଇଟି ଆସନ, ମୋକାମା ଏବଂ ଗୋପାଳଗଞ୍ଜର ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଉଭୟ ଆସନରେ ଶାସକ ମହାମେଣ୍ଟରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ଏବଂ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।ମୋକାମା ଆସନ ପୂର୍ବରୁ ଆରଜେଡି ଏବଂ ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ବିଜେପି ଦଖଲ କରିଥିଲା। ବିଜେପି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୋକାମା ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି, ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ନିଜ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆସନ ଛାଡିଥିଲେ। ଏହି ଆସନ ପାଇଁ ଉଭୟ ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଜେଡି ବାହୁବଲୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି।

ମୋକାମାରେ ବିଜେପି ଅନନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାହୁବଲୀ ଲାଲାନ ସିଂଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୋନମ ଦେବୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଛନ୍ତି। ଆରଜେଡି ଅନନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀଲମ ଦେବୀଙ୍କୁ ଏହି ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଆରଜେଡି ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ କୁମାର ସିଂଙ୍କ ଅଯୋଗ୍ୟତା କାରଣରୁ ମୋକାମାରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇର ଆନ୍ଧେରି (ପୂର୍ବ) ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ହୋଇଥିବା ଉପ-ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଏକ ପ୍ରକାରର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇସାରିଛି। ଗତ ମାସରେ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନରୁ ବିଜେପି ଓହରିଯିବା ପରେ ସେଠାରେ କେବଳ ଔପଚାରିକତା ପାଇଁ ମତଦାନ ହେଉଛି।

ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶିବସେନା ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୁତୁଜା ଲାଟେ ଏକ ତରଫା ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଭଜନ ଲାଲଙ୍କ ସାନପୁଅ କୁଲଦୀପ ବିଷ୍ଣୋଇଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କାରଣରୁ ହରିୟାଣାର ଆଦମପୁର ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମୁନୁଗୋଡେ ଆସନରେ ହେଉଥିବା ମତଦାନ ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିଆରଏସ ନିକଟରେ ଦଳର ନାମ ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (BRS) ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି।

ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ହେଲେ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲରେ BRSର ଏକ ନକରାତ୍ମକ ଛବି ତିଆରି ହେବ। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଲାଖୀମପୁର-ଖେରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଲା ଗୋକର୍ଣ୍ଣନାଥ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଗୁରୁବାର ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ରେ ଏହି ଆସନର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଅରବିନ୍ଦ ଗିରିଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା।