୨୦୨୩ରୁ ଜନସନ ଏଣ୍ଡ ଜନସନ ପାଉଡର ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ହେବ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୩ରୁ ଭାରତରେ ଜନସନ ଏଣ୍ଡ ଜନସନ ଶିଶୁ ପାଉଡର ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଔଷଧ ନିର୍ମାତାମାନେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆମେରିକାରେ ଏହାର ବିକ୍ରି ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଆମେ ସମସ୍ତ କର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାର୍କ ଆଧାରିତ ଶିଶୁ ପାଉଡର ପୋର୍ଟଫୋଲିଓକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। କର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାର୍କ ଭିତ୍ତିକ ଶିଶୁ ପାଉଡର ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି। ୨୦୨୦ରେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାରେ ଏହାର ବେବି ପାଉଡର ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରିବ। କାରଣ ଆଇନଗତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନ ନିରାପତ୍ତା ବିଷୟରେ ଏହାକୁ ଭୁଲ ସୂଚନା କୁହାଯିବା ପରେ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପାଉଡରର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ନେଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହାର କର୍କ ଉତ୍ପାଦକ ଆଜବେଷ୍ଟସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷିତ ହେତୁ ଏହାର ତାଲକ ଉତ୍ପାଦନ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଜେ ଏଣ୍ଡ ଜେ କମ୍ପାନୀ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଓ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଏହାର ଏହାର ତାଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଆଜବେଷ୍ଟସ ମୁକ୍ତ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଏହାର ଉତ୍ପାଦ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବାରୁ ଏହା ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦୋହରାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ ସହାୟକ ଏଲଟିଏଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା। ଏହାର ତାଲକ ଦାବିକୁ ନ୍ୟସ୍ତ କଲା ଏବଂ ବିଚାରାଧୀନ ମକଦ୍ଦମାକୁ ବନ୍ଦ କରି ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଦେବାଳିଆ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିଲା।

ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ କମ୍ପାନୀକୁ ମକଦ୍ଦମା ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେତେବେଳେ କି ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ ଏବଂ ଦେବାଳିଆ ସହାୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ଏକ ସମାନ ଉପାୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଅଭିଯୋଗକାରୀ ସଂସ୍ଥା କେଲର ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନଙ୍କ ଜଣେ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେବାଳିଆ ମାମଲାରେ ମକଦ୍ଦମା ସ୍ଥଗିତ ଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀର ବିକ୍ରୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏକ ଫେଡେରାଲ ଅପିଲ କୋର୍ଟ ମାମଲା ଗୁଡିକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଟାଣିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଓି୍ୱଟିଂ କହିଛନ୍ତି।

୨୦୧୮ରେ ରଏଟର୍ସ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଆଜବେଷ୍ଟର୍ସ କର୍କିନୋଜେନ ଏହାର ତାଲକ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିଲା। କମ୍ପାନୀ ରେକର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଦର୍ଶାଇଲା ଯେ ଅତିକମରେ ୧୯୭୧ରୁ ୨୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ କମ୍ପାନୀ କଞ୍ଚା ତାଲକ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପାଉଡର ଗୁଡିକ ବେଳେବେଳେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଆଜବେଷ୍ଟସ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ, କୋର୍ଟ କକ୍ଷରେ ଏବଂ କ୍ୟାପିଟାଲ ହିଲରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଆଜବେଷ୍ଟସ ପ୍ରଦୂଷଣର ପ୍ରମାଣର ଉତ୍ତରରେ ଜେ ଆଣ୍ଡ ଜେ ବାରମ୍ବାର କହିଛି ଯେ ଏହାର ତଲାକ ଉତ୍ପାଦ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି।