ବେସରକାରୀ ଡାଇଭରମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ସରକାର ବୁଝିବେ ବେସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମସ୍ୟା

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବେସରକାରୀ ଭାବେ କର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ଡାଇଭରମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠତି ହୋଇଯାଇଛି । ଲୋକସେବା ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ ହଲରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପଡା ସେଠୀ ଆଇନଗତ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଓଡିଶା ମୋଟର ପରିବହନ ଶ୍ରମିକ ନିୟମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏକ ବ୍ୟାପକ କାର୍ୟ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କଲ୍ୟାଣମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ଏବଂ ଆଇନ ବିଭାଗକୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସୁଗମ ଏବଂ ନିରବିହୀନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଦିଗଗୁଡିକର ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।ପରିବହନ ସଂସ୍ଥାରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ କରାଯାଇଥିଲା

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ଶ୍ରୀ ବିହନପଡା ସେଠୀ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଫିନାନାସ୍ ଶ୍ରୀ ବିଶାଲ କୁମାର ଦେବ, ପରିବହନ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ଉଭୟେ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଲେବର ଏବଂ ଇଏସଆଇ ସ୍ମାର୍ଟ ଚିତ୍ରା ଅରୁମୁଗାମ ଏବଂ ଶ୍ରମ କମିଶନର ଡ।କ୍ଟର ଏନ ଥିରୁମାଲା ନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।