ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇ-ଅଫିସ୍ ଆରମ୍ଭ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଆଜି ରାଜ୍ୟ ଲୋକସେବା ଭବନର ସମ୍ମିଳନୀ ହଲରୁ କଟକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ (ସିଏମସି), ଓଡିଶା ହାଇଡ୍ରୋ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ (ଓଏଚପିସି) ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (SJSU) ପାଇଁ ଇ-ଅଫିସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।
ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଇ-ଅଫିସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶାସନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ। OSWAS ଏବଂ ଇ-ଅଫିସ୍ ଶାସନରେ IT ପ୍ରୟୋଗର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ | ଏହା ସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟର ଆଚରଣକୁ ଅଧିକ ଶୀଘ୍ର, ସଠିକ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ କରିପାରିଛି | କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବାରଣ୍ଡା ଉପରେ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକର ବଣ୍ଡଲ୍ ବହନ କରିବା, ଫାଇଲଗୁଡିକ ଏକାଠି ମାସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଚାରାଧୀନ ରହିବା, ଫାଇଲଗୁଡିକ ହଜିଯିବା ଏବଂ ଫାଇଲଗୁଡିକ ସହିତ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବା ଅତୀତର କାହାଣୀ |

ଅଫିସ୍ ଅଟୋମେସନ୍, ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ବିଭିନ୍ନ G2C ଏବଂ G2B ସେବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚାଲିବା ଏକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର, ମୋ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ନାଗରିକ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁପ୍ରୟୋଗଗୁଡିକ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ସମାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପାଳନ କରିପାରନ୍ତି | ଏହା ମଧ୍ୟ ଟିକସ ଦେୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଜମି ବିକ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଜମି ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ, ସରକାରୀ ଫି ଇତ୍ୟାଦି ସରକାରୀ ସେବାଗୁଡିକର ଅନଲାଇନ୍ ବିତରଣକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥିଲା ​​ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, କ୍ଲିୟରାନ୍ସ, ଜମା ବିରୁଦ୍ଧରେ ରସିଦ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |

ନାଗରିକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ |ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ CMGI ଏବଂ NIC କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ “OSWAS ନେଟୱାର୍କରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇନଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇ-ଅଫିସ୍ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ।ଏହି ଅବସରରେ ବିକାଶ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା କହିଛନ୍ତି, “836 ରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇ-ଅଫିସ୍ ଲାଗୁ କରିବାରେ CMGI ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି। ଇ-ଅଫିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ସମନ୍ୱିତ ମକଦ୍ଦମା ଯାହାକି ସରକାରୀ ଫାଇଲଗୁଡିକ ଆରମ୍ଭରୁ ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ଫଳାଫଳ / ଅର୍ଡର ଯୋଗାଯୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ | ଏହା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଫାଇଲଗୁଡିକର ସମାଧାନରେ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ and ବାନ ଏବଂ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିଥାଏ |ଇ-ଅଫିସ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ତଥା ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶ୍ରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ OSWAS ର ସଫଳ ରୂପାୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ଫାଇଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାରରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ OSWAS ଫୋଲ୍ଡକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଫାଇଲର ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ, NIC ଏବଂ CMGI ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଇ-ଅଫିସ୍ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ସ୍ autonomous ୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା, ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇ-ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ରାଉଜର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଉପଭୋକ୍ତା-ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ | ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ 5-T framework ାଞ୍ଚାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ CMGI ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟ ପ୍ରିୟା ରଥ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଛନ୍ତି, “ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର 100 ଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଇ-ଅଫିସ୍ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି”। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଏବଂ ନିଗମରେ ଇ-ଅଫିସ୍ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ।ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଓଏଚପିସି ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପଡା ସେଠୀ, କୁଳପତି ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଣ୍ଡା, କମିଶନର୍ କଟକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ୍ ଶ୍ରୀ ନିଖିଲ ପାଭନ୍ କଲ୍ୟାଣ, ଏନ୍ଆଇସି ଓଡିଶାର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଶ୍ରୀମତି କବିତା ରୟ ଦାସ, ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ଶ୍ରୀ ଦେବବ୍ରତ ମଲ୍ଲିକ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମହାନ୍ତି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।