ଟେନିସ ଖେଳାଳି ନରେଶ କୁମାରଙ୍କ ପରଲୋକ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ନରେଶ କୁମାର (୯୬)ଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ସେ କିଛି ଦିନ ହେଲା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ନରେଶ କୁମାର ୧୯୨୮ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖ ଲାହୋରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୯୪୯ରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତର ଚାମ୍ପିୟନ ସିପ (ପରେ ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା)ର ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଭା ଖୁବଶିଘ୍ର ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କଲା। ସେ ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଡେଭିସ କପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଲଗାତାର ଆଠ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ପରେ ଡେଭିସ କପର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ନରେଶ କୁମାର ସେହି ପୀଢିର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଥିଲେ ଯିଏ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ କ୍ରମାଗତ ନଅ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୱିମ୍ବଲଡନରେ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରି-କ୍ୱାଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୫୮ରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନର ତୃତୀୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ଡବଲ୍ସରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୧୯୫୩, ୧୯୫୫ ଏବଂ ୧୯୫୮ରେ ୱିମ୍ବଲଡନ କ୍ୱାଟରଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପୂର୍ବରୁ ନରେଶ କୁମାର ୧୯୫୨ ଏବଂ ୧୯୫୩ରେ ଇଂରେଜ ଚାମ୍ପିୟନସିପରେ ଦୁଇଟି ସିଙ୍ଗିଲ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ୱେଲ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନସିପରେ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ମୁକୁଟ ଜିତି ମୋଟ ୫ଟି କ୍ୟାରିୟର ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଅନାଥ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦାନକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁନୀତା, ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଓ ଦୁଇଟି ଝିଅ ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜୟରାମ ରମେଶଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଗଭୀର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।