ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧିନାୟକ ଲାଗି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚିନ୍ତାକରୁ : ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ

0

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ଅଷ୍ର୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବେ। ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧ୍ୟାନ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିବା। ଫଳରେ ଏକ ଓଡିଆଇ ସିରିଜରେ ଅଷ୍ର୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚ ରବିବାର ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପଦରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଫିଞ୍ଚ କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ଡାଉନ ଅଣ୍ଡରରୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଟାଇଟଲ ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଆଗେଇ ନେବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୂତନ ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ, ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ପ୍ୟାଟ କମିନ୍ସଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ନାମ ଆସୁଛି। ତେବେ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକଳ୍ପକୁ ଓଜନ କରିବାର ସମୟ ଅଛି ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହିଁ। ବୋଧ ହୁଏ ଏହା (ଟି-୨୦) ବିଶ୍ୱକପର ସମାପ୍ତି ନୁହେଁ କି? ସେହି ବିକଳ୍ପ ଗୁଡିକ କିପରି ଦେଖାଯାଉଛି ତାହା ବିଚାର କରିବାକୁ ଆମକୁ ଟିକିଏ ସମୟ ମିଳିଛି। ଆମ ସାମ୍ନାରେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଅଛି। ତେଣୁ ଅଧିନାୟକ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକ ଚାପ ପକାଉଛି ବୋଲି ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୭ରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପକ୍ଷରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ଡେଭିଡ ୱାର୍ନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୦୧୮ରେ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂ ସାଗା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷର ନିଲମ୍ବିତ ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ ଆଣିଥିବା ବଲ ଟାମ୍ପରିଂ ଦୁର୍ନୀତିରେ ତାଙ୍କ ଭୂମିକା ପାଇଁ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ନେତୃତ୍ୱ ଭୂମିକାରୁ ଆଜୀବନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦିଆଯାଇଥିଲା।