ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ ନିରଜ ଚୋପ୍ରା

0

ବ୍ୟୁରୋ : ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଲେ ନିରଜ ଚୋପ୍ରା । ନିରଜ ଭାଙ୍ଗିଲେ ସବୁ ରେକର୍ଡ । ଅଲିମ୍ପିକ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋୱର ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ସମ୍ମାନଜନକ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଖେଳ ଆରମ୍ଭରୁ ଠିକ୍ କରିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୮୮.୪୪ ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ଶୀର୍ଷ ବା ଟପ୍ ସ୍ଥାନକୁ ଜମ୍ପ ମାରିଥିଲେ। ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ କ୍ୟାରିଅରର ଚତୁର୍ଥ ବେଷ୍ଟ ପ୍ଲେ ଥିଲା ଯାହାକି ବେଷ୍ଟ ୱିନିଂରେ ପରିଣତ ହେଲା। ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚତୁର୍ଥ ଥ୍ରୋରେ ସେ ୮୮.୦୦ ମିଟର, ୮୬.୧୧ ମିଟର, ୮୭.୦୦ ମିଟର ଏବଂ ୮୩.୬୦ ମିଟର ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ।

ସେ ଏସବୁ ମାତ୍ର ୧୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୭ ରେ ଟୋକିଓରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ। ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ଫାଇନାଲରେ ଏହା ଚୋପ୍ରାଙ୍କର ତୃତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥିଲା। ସେ ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮ ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ସପ୍ତମ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ହଙ୍ଗେରୀର ବୁଡାପେଷ୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା ୨୦୧୩ ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ପାଇଁ ଏକ ହୀରା ଟ୍ରଫି, ୩୦,୦୦୦ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଏବଂ ୱାଇଲ୍ଡ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହୋଇ ଲୋଜାନରେ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ମିଟ୍ ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରି ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ୮୯.୦୮ ମିଟର ଥ୍ରୋ କରିଥିଲେ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଷ୍ଟିଫାନି ଗିଲମୋର ଅଷ୍ଟମ ସର୍ଫିଂ ବିଶ୍ୱ ଟାଇଟଲ୍ ରେକର୍ଡ ଜିତିଛନ୍ତି ।ତେବେ ଚେକ୍ ରିପବ୍ଲିକର ଜାକବ୍ ଡଲେଜ୍ ୮୬.୯୪ ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ଅଲିମ୍ପିକରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଜର୍ମାନୀର ଜୁଲିୟାନ୍ ୱେବର ୮୩.୭୩ ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ତେବେ ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ନିରଜ ଚୋପ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍, ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ଏବଂ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ନିରଜ । ସେଠିପାଇଁ ସାରା ଦେଶରୁ ପ୍ରଶଂସା ର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି ।