ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ୧୨ ରୁ ୧୭ ବୟସ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକା

ଦେଶରେ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଟିକା ପାଇପାରିବେ । ଏହି ବୟସ ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଟିକା ଦିଆଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ।

0

(ଦିଲ୍ଲୀ) : ଦେଶରେ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଟିକା ପାଇପାରିବେ । ଏହି ବୟସ ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଟିକା ଦିଆଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସେହି ଟିକା ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁମାନେ କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ୧୨ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ପିଲା ଅଛନ୍ତି । କୋଭିଡ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ୍ କହିଛି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଶୀଘ୍ର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ , କରୋନାରେ ଥିବା କୋଭିଡ -19 ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି । ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା DCGI ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇସାରିଛି । ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କ ଟିକା ଜାଇକୋଭ୍-ଡି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ମିତ କୋଭିଡ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ୍ କମିଟିର ସଭାପତି ଡକ୍ଟର ଏନ.କେ ଆରୋରାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହି ଜାଇକୋଭ ଡି ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଡିତ ହେବ ।