ଏସିଆ କପ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତକୁ ବଡ ଶିକ୍ଷା ଦେଲେ ପାକିସ୍ତାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

0

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: ଗତ କିଛି ମାସ ହେଲା ଉଭୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଉଭୟ ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହାଛଡା ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ସେମାନେ ଏସିଆ କପର ମୂଳ ଆୟୋଜକ ଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ୟୁଏଇକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଭୟଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏସବୁ ସତ୍ତେ୍ୱ ଉଭୟ ଦେଶ ଏସିଆ କପରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ଚାକିରି କିମ୍ବା ରୋଜଗାର ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରୀଡା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଇପାରେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ସଫଳତା ପ୍ରକୃତରେ କ୍ଷତ ଆରୋଗ୍ୟକାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ତାଙ୍କର ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ୫ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ସୋମବାର ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାରୁ ମଲ୍ଟି ମିଲିୟନ ଡଲାର ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ତେବେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୨୦୦୭ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ହାଇତେଇ ଥିଲା।
ଆଇସିସିର ଟି-୨୦ ର୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଭାରର ସାରା ପୃଥିବୀରେ ଏକ ନମ୍ବର ରିହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପଏଣ୍ଟ ଟେବଲୁଲରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱକପର ସୁପର ୧୨ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତିନୋଟି ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି (ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ୟୁଏଇ) କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଗତବର୍ଷ ଶିଖର ଧାୱନ ନେତୃତ୍ୱର ଭାରତ ଏକ ଟିମ ପଠାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଦଳ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଖେଳୁଥିଲା। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଓଡିଆଇ ସିରିଜରୁ ୨-୧ରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଖେଳ ପଡିଆ ତଥା ବାହାରେ କୌଣସି ବିରାଟ ସୁପରଷ୍ଟାର ନଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟକୁ ତାରକାମାନେ ଜିତିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ କଳାକାରମାନେ ଜିତିଥିଲେ। ଏକ ୟୁନିଟ ଭାବରେ ଖେଳୁଥିବା ଦଳ ଏସିଆ କପ ଜିତିଥିଲା। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳରେ କେହି ୨ ଶହରୁ ଅଧିକ ରନ କରିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଦଳ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ସ୍କୋର ଚମକ୍ରାର କରିଥିଲା। ଦଳ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ହାରିବା ସହିତ ଖେଳିବା ଜାରି ରଖିଥିଲା। ପରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।