ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୀତିକାନ୍ତିର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ

0

ପୁରୀ: ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡ କୃଷ୍ଣ କୁମାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ, ରଥ ଯାତ୍ରା ୨୦୨୧ ସମୟରେ କୋଭିଡ ପରିଚାଳନା ସହ ଜଡିତ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବୈଠକରେ କୋଭିଡ ନିୟମ ଅନୁପାଳନ ପୂର୍ବକ ସୁରୁଖୁରୁରେ ରଥଯାତ୍ରା କିପରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଆଲୋଚନା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।
୧- ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସେବା ପାଇଁ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଜଡିତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଚାରିଟି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଯଥାକ୍ରମେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ, ବାହୁବଳୀ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଶେଷରେ, ନିଲାଦ୍ରି ବିଜେଙ୍କ ୧୫ ଦିନ ପରେ କରାଯିବ ।
୨- ସମସ୍ତ ସେବା ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।
୩- ଦିନକୁ ଦିନ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଝଔଞଇ, ପୁରୀ ଡିଷ୍ଟ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଏବଂ ସିଡିଏମଓ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟରୁ ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ।
୪-ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ମାଇକ୍ରୋ ଯୋଜନା ହେବ । ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ପରାମର୍ଶରେ ଅତିରିକ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିୟୋଜନ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ।
୫- ସ୍ନାନା ଯାତ୍ରା ଏବଂ ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେବାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ମାସ୍କ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ।
୬- ଗତ ବର୍ଷ ପରି ହାତ ସାନିଟାଇଜେସନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସେବକ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସାନିଟାଇଜର ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ।
୭- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଆଚରଣ ସମୟରେ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଡୋଜ୍ ଏବଂ ଡୋନ୍ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ନିଜୋଗ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
୮. କୋଭିଡ-୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନୁସରଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଊକ୍ଟ’ଗ୍ଦ ଌ ଊକ୍ଟଦ୍ଭ’ଗ୍ଧ’ଗ୍ଦ ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସେବା ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡଆଉଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ।