ଆଜି ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ

0

ବ୍ୟୁରୋ : ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ 31 ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଦିନ ଭାରତରେ ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଥିଲେ। ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦାସତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ରେସରୁ ନିଜ ନାମ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲେ। ଏହି ଲୌହ ମାନବ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।

ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ | ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ କାହିଁକି ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାର କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଜନ୍ମଭୂମି-

ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ 31 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଗୁଜୁରାଟର ଖେଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ କୃଷକ ପରିବାରର ଥିଲେ। ତଥାପି, ଏକ ସରଳ କୃଷକ ପରିବାରର ଜଣେ ବାଳକ ନିଜର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ପରିଚୟ ପାଇଛନ୍ତି |

ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଭୂମିକା –

ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ମଦ୍ୟପାନ, ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ବିରୋଧରେ ଲଢୁଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଏକତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କଠିନ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ଥର ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପଟେଲଙ୍କ ଦୃଢ଼ତା ଆଗରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କୁ ନତମସ୍ତକ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ପଟେଲ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ –

ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେଲା, ଭାରତରେ ଏକ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ନୂଆ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କଉପରେ ଥିଲା । କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହେତୁ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ନେହେରୁଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ନଥିଲା ଏବଂ ପଟେଲ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦଳର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କୁ ପଛକୁ ଫେରିଯିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଭାଜନ ହେବ ନାହିଁ। ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ସେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ କଥା ମାନି ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ। ତେବେ ପଟେଲଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଦାୟିତ୍।

ଚୀନର ଚେତାବନୀ-

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ବହୁତ ପୁରୁଣା | ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଚୀନ୍‌ର ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲେ। 1950 ମସିହାରେ ସେ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ନେହେରୁ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ 1962 ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା।