Swiggy କରିବ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଫୁଡ୍ ଡେଲଭରୀ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫୁଡ୍ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସ୍ୱିଗି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ପହଞ୍ଚାଇବ ଖାଦ୍ୟ । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ କିଛି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏହି ଏଟା ଏବଂ ରୂପନଗର ଏରିଆରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱୀଗି ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇଛି । ଖାଦ୍ୟ ସହିତ, ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MoD), ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିସିଏ) ଏବଂ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MOCA)ଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ପାଇଛି । ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ BVLOS ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଔଷଧର ବିତରଣ ଓ ଭାକସିନେସ ପାଇଁ ସ୍କାଏ ଏୟାରମୋବିଲିଟିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ANRA ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏକ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ, ସେ ସ୍ୱିଗି ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ । ସେହି ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ANRA ମେଡିକାଲ ଡେଲିଭରୀ ଉପରେ ବି କାମ କରିବ । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଓଜନ ୧ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ କମ୍ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଉଠାଯାଇହେବ । ତେବେ ମିଡିୟମ ସାଇଜର ଡ୍ରୋନ ତାର କ୍ଷମତା ଅନୁସାରେ ୩ ରୁ ୪ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ଉଠାଇପାରିବ ।