ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସୁଛି ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ସପ୍ତମ ବୈଠକ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି। ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କୃଷି, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ସହ ଜଡିତ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳ ସଦସ୍ୟ ତଥା ଏନଆଇଟି ଆୟୋଗର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ୨୦୧୯ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ।
ତେବେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋଭାବକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ରାଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିକାଶ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗତିଶୀଳ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ଭାରତକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ କରିପାରିବେ । ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମିଶନ କାକଟିଆ’କୁ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ’ ମିଶନ ଭାଗୀରଥା’କୁ ୧୯,୨୦୫ ଟଙ୍କା ସହାୟତା କରିବାକୁ ନୀତି ଆୟୋଗ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ଏନଡିଏ) ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କୌଣସି ପାଣ୍ଠି ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଭୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନିଜେ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ଶ୍ରୀ ରାଓ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଉଦାହରଣ ଗୁଡିକ କହିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଯେ ନୀତି ଆୟୋଗର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅନାବଶ୍ୟକ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି କ୍ଷୋଭର ସହ କହିଛନ୍ତି।
ଏହାଛଡା ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଗବତ ମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବୈଠକରେ ଫସଲ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନି ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏନଆଇଟି ଆୟୋଗର ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ବୈଠକ ଏକ ସ୍ଥିର, ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଭାରତ ଗଠନ ଦିଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସହଯୋଗର ଏକ ନୂତନ ଯୁଗ ପାଇଁ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବ।

ବୈଠକରେ ଜି -୨୦ ଫୋରମରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଭୂମିକା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ବୈଠକର କାର୍ୟ୍ୟସୂଚୀରେ ଫସଲ ବିବିଧତା, ତୈଳବୀଜ, ଡାଲି ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଜାତୀୟ ନୀତିର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା; ଶିକ୍ଷା ‘ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା’ ଉପରେ ଜାତୀୟ ନୀତିର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା; ଏବଂ ସହରୀ ଶାସନ, “କମିଶନ କହିଛନ୍ତି। ଶାସକ ପରିଷଦ ବୈଠକ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଧର୍ମସଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସାଧାରଣତଃ ଏହି ପରିଷଦ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ବୈଠକ କରିଥାଏ । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ସଭା ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସେ ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପଞ୍ଜାବ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଗୁଜରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏହି ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ।